Rıhtımlar Üzerinde

Rıhtımlar Üzerinde-On The Waterfront


Yönetmen: Elia Kazan 
Senaryo: Budd Schulberg 
Oyuncular: Marlon Brando, Karl Malden, Lee J. Cobb 
Müzik Leonard Bernstein 
Yapım:1954 ~ ABD
Tür:Dram
Süre:108 dakika
Dil: İngilizce; Türkçe altyazılı
 
Joey Doyle, rıhtımda öldürülür ve kimse ölüm hakkında birşey anlatmaya cesaret edemez. Terry Malloy(Marlon Brando) ise bu limanda çalışan bir işçidir ve aynı zamanda eski bir boksördür. Terry kısa zamanda, limandaki patronların dikkatini çeker. Bu sendika ağaları limanda kendi düzenlerini kurmuştur. Ancak, Terry onların sandığından çok daha güçlü bir karakterdir. 
Usta yönetmen Elia Kazan imzalı film, New York Sun yazarlarından birine ait bir öykü dizisinden sinemaya uyarlanmıştır. Başrolündeki Marlon Brando ve Karl Malden’in unutulmaz performanslarına ev sahipliği yapan film sekiz dalda Oscar kazanarak büyük bir başarı elde etmiştir.
 


Tarih : 6 Kasım 2015
Saat  : 20:00
Yer    : Büyük Salon


Julius Caesar

Jül Sezar-Julius Caesar

 
Yönetmen: Joseph L. Mankiewicz 
Yazan: William Shakespeare 
Oyuncular: Marlon Brando, James Mason, Louis Calhern
Müzik: Miklós Rózsa 
Yapım: 1953 ~ ABD
Tür: Dram, Tarih
Süre: 120 dakika
Dil: İngilizce; Türkçe altyazılı
 
William Shakespeare'in en ünlü oyunlarından birine konu olan siyaset tarihinin iki bin küsur yıl öncesinden gelen unutulmaz bir entrika ve ihanet hikayesi... Jül Sezar, beyazperdeye yansıyan en iyi Shakespeare uyarlaması olarak biliniyor. 5 dalda Oscar'a aday olup, En İyi Sanat Yönetimi ve Set Dekorasyonu dalında Oscar kazanan, Marlon Brando'ya En İyi Aktör Bafta ödülünü kazandıran  filmin bir diğer özelliği de, en fazla gişe yapan Shakespeare uyarlaması olması... 
 


Tarih : 13 Kasım 2015
Saat  : 20:00
Yer    : Büyük Salon


Korkusuzlar

Korkusuzlar-Morituri

Yönetmen: Bernhard Wicki 
Kitap: Werner Jörg Lüddecke 
Senaryo: Daniel Taradash 
Oyuncular: Marlon Brando, Yul Brynner, Janet Margolin 
Müzik: Jerry Goldsmith 
Yapım: 1965 ~ ABD
Tür: Aksiyon, Dram, Suç
Süre: 123 dakika
Dil: İngilizce; Türkçe altyazılı
 
Savaştan önce memleketinden kaçan bir Alman mühendis olan Crain, Hindistan’da isim değiştirmiş olarak lüks bir hayat sürmekte iken İngiliz istihbaratı onu zorlu bir sabotaj için şantajla imkansız bir göreve ikna eder. Kaptan Mueller, adı alkoliğe çıkmış bir usta denizcidir. Tokyo’dan aldığı kauçuk yüklü çok değerli kargosunu 17,000 kilometre yol kat ederek Bordo limanına götürmek zorundadır. Alman SS komutanlığı her türlü duruma karşı bir plan geliştirmiştir. Buna mukabil müttefik güçleride gemideki sabotajcısına güvenmektedir. Savaş İnsanları birer hayvana dönüştürmüştür, her iki tarafın idealistleri içinse tek doğru şey kendi inançlarıdır. vatan ve vatanseverlik kavramını sorgulayan, savaşın vahşetini gösteren ve iki ustanın karşılıklı oyunları ile seyirlik bir şölen sunan klasik… 
 


Tarih : 20 Kasım 2015
Saat  : 20:00
Yer    : Büyük Salon


Baba

Baba-The Godfather

 
Yönetmen: Francis Ford Coppola 
Kitap: Mario Puzo 
Senaryo: Mario Puzo,  Francis Ford Coppola 
Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan 
Müzik: Nino Rota
Yapım: 1968 ~ ABD
Tür: Suç, Dram
Süre: 175 dakika
Dil: İngilizce, İtalyanca; Türkçe altyazılı
 
Mario Puzo’nun çok satan kitabından Puzo ve yönetmen Francis Ford Coppola tarafından sinemaya uyarlanan eser, 40’lar ve 50’lerin Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı öyküsünü konu alıyor.Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğününde, ailenin en küçük oğlu ve bir savaş gazisi olan Michael babasıyla barışır. Bir suikast girişimi, Don’u artık işleri yönetemeyecek duruma düşürünce, ailenin başına Michael ve ağabeyi Sonny geçerler. Danışmanları Tom Hagen’in de yardımlarıyla diğer ailelere savaş açan Corleone ailesi, eski moda yöntemleri de değiştirmeye başlar.
Film o yıl En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar kazanmıştır. 
 


Tarih : 27 Kasım 2015
Saat  : 20:00
Yer    : Büyük Salon


Pinokyo

Yeniden Sinematek `Pinokyo`
 
Yönetmen: Norman Ferguson, Ben Sharpsteen, Bill Roberts 
Oyuncular: Dickie Jones, Walter Catlett, Frankie Darro 
Tür: Animasyon , Fantastik , Aile , Müzik
Ülke: ABD
 
Oyuncakçı Gepetto, bir gün Pinokyo adını verdiği tahtadan bir kukla yapar. Bu çocuk görünümlü kuklanın onunn oğlu olmasını çok istemektedir. Derken beklenmedik bir şey olur. Mavi Peri gelir ve ona hayat verir. Gepetto artık Pinnochio'nun babasıdır ve onun sorumluluğunu tümüyle üstlenir, okula gönderir. Ancak Pinokyo'nun bazı arkadaşları onun başına bela açacaktır.
 


Tarih : 04 Aralık 2015
Saat  : 20:00
Yer    : Büyük Salon


Robin Hood`un Maceraları

Yeniden Sinematek `Robin Hood`un Maceraları`

 
Yönetmen: Michael Curtiz, William Keighley
Oyuncular: Errol Flynn, Olivia de Havilland, Basil Rathbone 
Tür: Macera, Romantik, Aksiyon
Ülke: ABD
 
İngiltere kralı `Aslan Yürekli` Richard,bir gezi için Avusturya`ya seyahat edecektir. Yokluğu esnasından tahtı koruması için kardeşi John yerine en yakın arkadaşını görevlendiren kral, bu sayede zaten tahtta gözü olan kardeşinin düşmanlığını bir kez daha kazanır. İntikam için Avusturya düküyle bir anlaşma yapan John, kral Richard’ın Avusturya’da hapse atılmasını sağlayacaktır. Kral Richard`ın bu esaretten kurtulması imkansız gibidir. Bu sırada John boş durmayarak tahtı ele geçirir. Halk üzerinde büyük bir baskı uygulamaya başlayan bu yeni kral muhalafet partiye karşı uyguladığı çifte standartlar yüzünden onların da nefretini kazanır. 


Tarih : 11 Aralık 2015
Saat  : 20:00
Yer    : Büyük Salon


Alice

 Yeniden Sinematek `Alice`

 
Yönetmen: Jan Svankmajer
Tür: Macera, Animasyon
Ülke: İngiltere, Batı Almanya, İsviçre, Çekoslovakya
 
Çek yönetmen Jan Svankmajer`den sürreal bir Alice Harikalar Diyarı`nda uyarlaması. Lewis Caroll`ın aynı isimli romanın serbest bir uyarlaması olan filmde, orijinal hikayeye sadık bir şekilde Alice beyaz tavşanın peşine takılarak başka bir dünyaya geçiş yapıyor.
 
Alıştığımız Alice hikayesindekinden farklı olan bu dünyada, korkutucu karakter ve yaratıklarla karşılaşıyoruz. Yönetmen Jan Svankmajer, sürreal öğeler kullanarak anlattığı Alice’in fantastik hikayesini bir korku masalına dönüştürüyor. 
 
Yönetmenin, animasyon, gerçek çekimler ve kukla kullanarak farklı teknikleri bir araya getirerek çektiği film görmediğimiz bir Alice hikayesi sunuyor.


Tarih : 18 Aralık 2015
Saat  : 20:00
Yer    : Büyük Salon


Nosferatu, Bir Dehşet Senfonisi

Yeniden Sinematek `Nosferatu, Bir Dehşet Senfonisi`

 
Yönetmen: Friedrich Wilhelm Murnau
Oyuncular: Max Schreck, Greta Schroeder, Gustav von Wangenheim
Tür: Korku
Ülke: Almanya
 
Thomas Hutter Almanya`nın Wisborg isimli bir şehrinde, Knock isimli patronu için çeşitli işler yapan sıradan bir adamdır. Patronu genç adamı, Kont Orlok isimli yeni bir müşteriyi ziyaret etmesi göreviyle Transylvania`ya gönderir. Yolcuğa çıkan Hutter, Carpathian dağlarına eriştiği sırada mola verir ve burada karşılaştığı yerli insanlarla sohbete başlar. Kont Orlok`u görmek için geldiğini söylediğinde ise herkes dehşete kapılır. Yerliler Hutter`a bir an önce geri dönmesini, Orlok`un esrarengiz bir kişilik olduğunu ve civarda bir kurt adamın dolaştığını söyleyerek onu vazgeçirmeye çalışsalar da Hutter tehlike ve gizem dolu bu yolculuğa atılmak için bir an bile tereddüt etmeyecektir. 
 


Tarih : 25 Aralık 2015
Saat  : 20:00
Yer    : Büyük Salon   Duyuru  
   

Kültürpark 26 Ağustos Kapısı İzmir/Türkiye • Gişe: 0(232) 293 40 49 • Tel: 293 34 79 • Faks: 483 97 15 5