Yeniden Sinematek Ocak 2015 Programı

DERSU UZALA
 
Yeniden Sinematek yeni yılın ilk gösterimi 2 Ocak 2015 tarihinde gerçekleşiyor. "Doğada Kaybolmak, Kaybettiğini Bulmak" temasıyla gösterilecek filmlerin ilki Dersu Uzala...


Akira Kurosava'nın 1975 Sovyet-Japon ortak yapımı bir filmi, 1975 yılından gelen bu 135 dakikalık film, hem o yıl Moskova Şenliği'nde büyük ödülü, hem de yabancı film Oscar'ını kazandı.
 
20. yüzyılın başlarında, bir Rus askeri haritacı ekibi, Rus Uzak Doğu'sunda Mançurya ormanlarında araştırma yaparken, atalarının yaşamından pek farklı olmayan bir hayat yaşayan yaşlı bir avcıyla tanışır. Dersu Uzala adındaki bu bilge adamdan çok şey öğrenir.
 


Tarih : 2 Ocak 2015
Saat  : 20.00
Yer    : Büyük Salon


Yeniden Sinematek Ocak 2015 Programı

 Avustralya'nın ıssız çölllerinden birinde mahsur kalan genç bir kız ve onun küçük erkek kardeşinin hayatta kalma mücadeleleri sırasında karşılarına çıkan, gelenekleri gereği kabilesinden bir süreliğine uzaklaştırılarak tabiatın koynuna "gezinti"ye (walkabout) gönderilmiş bir Aborjin gencinden yardım görmeleri anlatılmaktadır. Filmin özgün adı da bu Aborjin geleneğinden kaynaklanmaktadır. Bu geleneğe göre ergenlik dönemine ulaşan bir Aborjin, vahşi tabiatla bütünleşebilmesi ve gerekirse dostları olarak kabul ettikleri hayvanları bile öldürerek hayatta kalmayı öğrenebilmesi için ıssızlığın içine aylar sürecek bir yolculuğa gönderilir. Bu geleneksel ritüel'e "walkabout" (gezinti,dolaşma) adı verilmektedir.


Tarih : 9 Ocak 2015
Saat  : 20.00
Yer    : Büyük Salon


Yeniden Sinematek Ocak 2015 Programı

Filmde, birçok maceracının yaptığı gibi Altına Hücumu hareketinde Alaska'ya altın aramak için giden "Küçük Serseri" Şarlo'nun buradayken açlıkla, soğukla boğuşarak, düştüğü komik durumlar, hırstan gözleri dönmüş insanların zaaflarını görmesi ve bu arada aşkı bulması anlatılmaktadır.


Tarih : 16 Ocak 2015
Saat  : 20.00
Yer    : Büyük Salon


Yeniden Sinematek Ocak 2015 Programı

Kuzey Atlantik sularındaki bir cankurtaran botu, bir Nazi torpido saldırısı sonucu batan gemiden kurtulan sekiz kişiyi taşıyor. Amaçsız bir şekilde dolaştıkları bir­iki günden sonra, denizde Walter Slezak adlı bir yolcu daha buluryorlar. İlk başta herkes Slezak'ın İngilizce konuşamadığını zannediyor ama şartlar konuşmasını gerektirdiğinde, birçok dili rahatça konuşabilen, çok zeki biri olduğu ortaya çıkıyor. Zaten bu adam aslında, onları vuran Alman denizaltısının kaptanından başkası değil. Denizcilik bilgisine sahip tek kişi olarak, sandalı bir Alman gemisine doğru yönlendiriyor. Ta ki, diğerleri olan bitenin farkına varıncaya kadar.


Tarih : 23 Ocak 2015
Saat  : 20.00
Yer    : Büyük Salon


Yeniden Sinematek Ocak 2015 Programı

Andrey Tarkovski'nin İz Sürücü adlı filmi 30 Ocak'ta...

Eğer en derindeki dileğinizi gerçekleştirme fırsatınız olsaydı, bunu gerçekten ister miydiniz ? İz Sürücü  Boris ve Arkady Strugatsky kardeşlerin Yol Kenarında Piknik adlı kısa romanının birebir olmayan uyarlamasından Andrei Tarkovsky`nin 1979 tarihli filmi. Film,  yazar, bilim adamı ve iz sürücünün bölgeye  yolculuğunu ve bölgede yaşadıklarını anlatır. Bölgeye girmek yasaktır, çünkü Bölge insanın girdiği zaman en içteki dileğini gerçekleştirdiğine inanılan bir odaya sahiptir. Filmin başrol oyuncuları; iz sürücü rolünde Alexander Kaidonovsky, yazar rolünde Anatoly Solonitsyn ve profesör rolünde Nikolai Grinko. 

Bölge, Tarkovski'nin etkilendiği söylenen 1957`de yaşanan fakat  saklanan Mayak nükleer kazasının oluşturduğu binlerce kilometrelik çöle benzeyen yerdir.


Tarih : 30 Ocak 2015
Saat  : 20.00
Yer    : Büyük Salon   Duyuru  
   

Kültürpark 26 Ağustos Kapısı İzmir/Türkiye • Gişe: 0(232) 293 40 49 • Tel: 293 40 47 • Faks: 483 97 15 5